The Step-down Voltage Cable + DMW-DCC12 DC Coupler is designed for professionals using Lumix DMC-GH series cameras, allowing for a reliable power supply from 12V to 24V sources. With a robust design and compatibility with various devices, this product ensures you stay powered up during your creative endeavors.
| Output Voltage | 12 Volts |
| Power Source | Battery Powered |
| Current Rating | 1.5 Amps |
| Main Power Connector Type | 2 Pin |
| Input Voltage | 24 Volts |
| Mount Type | Wall Mount |
| Total Usb Ports | 1 |
| Wattage | 24 watts |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type Used on Cable | usb |
| Compatible Devices | Monitors, Printers |
| Item Weight | 0.09 Kilograms |
| Color | DMW-DCC12 |
J**R
The perfect gadget for my GH5+metabones and DJI ronin-s
D**D
Good way to power my GH5
I use this devices with a 12V battery to power my GH5 camera for longer recordings. This device steps down the power to the correct level.