| ASIN | B0CPBSDNHC |
| Best Sellers Rank | #10,224 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #131 in Small Appliance Parts & Accessories |
| Brand | Bluevua |
| Brand Name | Bluevua |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 314 Reviews |
| External Testing Certification | CE |
| Included Components | 1 PP Filter and 1 CTO Filter and 1 PCF Filter |
| Item Dimensions D x W x H | 10.63"D x 2.87"W x 12.28"H |
| Item Weight | 1.74 Kilograms |
| Manufacturer | JSK |
| Manufacturer Part Number | RO100ROPOT 1-Year Replacement Filter Set |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Material Type | Polypropylene (PP) |
| Model Number | RO100ROPOT 1-Year Replacement Filter Set |
| Number of Items | 4 |
| Product Benefits | Effectively removes various contaminants, enhancing water taste and safety. |
| Product Dimensions | 10.63"D x 2.87"W x 12.28"H |
| Set Name | Bluevua RO100ROPOT 4-Pack Replacement Filter Set |
| Unit Count | 4.0 Count |
S**N
Love this water filter machine
E**S
Easy to install
It was easy to install the filters.
O**A
Great water quality
Great water quality
S**E
Great tasting water
This system makes your tap water taste great.
K**R
Jo
It wasn’t hard to put in the machine and it’s working nicely
A**I
Life saver
G**S
Filtros de agua.
Y**.
Sounds pricey but worth it in comparison
M**3
Fits the old KFlow machines!
I bought a KFlow R.O.Pot a few years ago and have been searching for replacement filters since. These are the only filters on sale it seems so are a Godsend! The previous filters have been in the machine for over 5 years but still seemed to work OK, giving me a reading of 16ppm as compared to over 150ppm for tap water. After finding that one of the new filters wasn't working (the last one so not so important) I had to use the old one, but still the water quality went down to a mere 3ppm. The seller has offered a discount for the non working filter so all is good.