| ASIN | B0BZP2H373 |
| Age Range Description | Adult |
| Audio Driver Size | 30 Millimetres |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Battery Average Life | 40 Hours |
| Battery Charge Time | 3 Hours |
| Best Sellers Rank | #2,960 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #34 in Over-Ear Headphones |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Box Contents | Carring Case, Connection Cable, USB C-Type cable, Reference Guide |
| Brand | Sony |
| Brand Name | Sony |
| Cable Features | Without Cable |
| Colour | WH-1000XM5, Mid Night Blue |
| Control Method | Voice |
| Control Type | Voice Control, Volume Control, Call Control |
| Controller Type | AMAZON ALEXA, BUTTON, GOOGLE ASSISTANT, SIRI |
| Country of Origin | Malaysia |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 12,291 Reviews |
| Ear Placement | Over Ear |
| Earpiece Shape | Oval |
| Enclosure Material | Leather |
| Form Factor | Over Ear |
| Frequency Range | 20 - 40000 hertz |
| Headphone Form Factor | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Impedance | 48 Ohms |
| Impedance Unit of Measure | 48 Ohms |