The Sealey E/Start800 is a cutting-edge 800A 12V batteryless jump starter designed for cars, trucks, and motorcycles. It features innovative capacitor technology that charges fully in just 2 minutes without an internal battery, offering a lightweight, compact, and safe alternative to traditional lead-acid jump starters. Rechargeable via USB, 12V accessory lead, or another vehicle’s battery, it ensures you’re always ready to start your vehicle quickly and reliably.
| ASIN | B01BX17VRY |
| Amperage | 800 Amps |
| Brand Name | Sealey |
| Compatible with Vehicle Type | Cars, Trucks, Motorcycles |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (68) |
| Global Trade Identification Number | 05054511063165 |
| Included Components | ElectroStart® Batteryless Power Start 800A 12V |
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 10W x 10H millimetres |
| Item Type Name | 800A 12V ElectroStart Batteryless Jump Starter |
| Item Weight | 1460 Grams |
| Manufacturer | Sealey |
| Manufacturer Part Number | E/START800 |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year. |
| Model Number | E/START800 |
| Peak Output Current | 800 Amps |
| Unit Count | 1.0 count |
| Voltage | 12 Volts |
| battery-cell-composition | Lead Acid |
C**N
Brilliant product. Bought this to start my Caterham Seven
Brilliant product. Bought this to start my Caterham Seven, which is garaged during the winter. The dry gel lead race battery gets depleted with the alarm and immobiliser. Battery only read 7V (not enough to start the car). I charged up the E/START with the supplied USB cable and my iPad charger - took ten minutes. Car fired up first time. Perfect!
L**E
Steer well clear
M**C
Hope it works better if & when I ever need it to
D**S
Great little box of tricks
I got for son in laws car,got sick of using it. Worked great
P**L
Not good , sent back
Would not even start a 1.4 petrol with a good battery
W**G
Works great, jaws for the battery clips are a bit ...
Works great, jaws for the battery clips are a bit small and chunky. Box unit is a little bit clunky.
A**S
One of those essential car accessories...
I**O
!!!!
didnt work for me
M**X
W**K
Habe ein Gerät, das mittlerweile hier nicht mehr abgebildet ist. Macht , was es soll, zieht aus einer fast leeren Batterie (11 Volt, nur noch geringe Kapazität, Anlasser dreht 2 Takte, steht dann, 2.0 TDI) Restkapazität, kommt auf 14V lt. LED-Kette, liefert kurz ca. 150 A zusätzlich für den Startmoment (mit Stromzange gemessen). Anlasser dreht gut durch, Motor startet. Kein Vergleich zu den zahlreichen Powerbanks mit nur Akkus.