The BLACK+DECKER BDCCS18N-XJ 18V Circular Saw is a lightweight, cordless powerhouse designed for professional and DIY use. Featuring a 140mm high-speed steel blade, tool-free bevel adjustment, and a max cutting depth of 43mm, it offers versatile cutting options from rip to bevel. Its integrated dust extraction system ensures a cleaner workspace, while safety features like an electric brake and lock-off switch provide peace of mind. Powered by the interchangeable 18V Lithium-Ion battery platform, this saw delivers fade-free power and seamless compatibility across Black+Deckerโs extensive tool range.
| ASIN | B0142TN6NC |
| Best Sellers Rank | 220,001 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 232 in Circular Saws |
| Blade Length | 140 Millimetres |
| Blade Material | High Speed Steel |
| Blade Shape | Round |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Colour | Black/Orange |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 591 Reviews |
| Cutting Angle | 90 Degrees |
| Global Trade Identification Number | 05035048562048 |
| Handle Material | Plastic |
| Included Components | Bare Tool |
| Item Dimensions L x W x H | 14L x 8.7W x 8.3H centimetres |
| Item Type Name | 18V Circular Saw - Bare unit (Battery not included) |
| Item Weight | 2.88 Kilograms |
| Manufacturer | BLAUG |
| Model Number | BDCCS18N-XJ |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Number of Teeth | 24 |
| Other Special Features of the Product | Bevel Capability |
| Part Number | BDCCS18N-XJ |
| Power source | Battery Powered |
| Special feature | Bevel Capability |
| Speed | 6000 RPM |
| Surface Recommendation | Wood |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 18 Volts |
| Warranty Type | Standard Warranty |
| Wattage | 200 watts |
A**.
Cutting edge reliability
D**S
Good power and interchangeable battery with other black and decker units.
Excellent cutting and battery life. Had to hunt for a finer cut blade.
P**P
Guide not included
As a DIY tool this saw is pretty good, with one big exception. I didn't think it was possible to buy a circular saw which did not include a parallel guide, also known as a rip fence. It is after all just two small pieces of metal welded together. I called the B&D customer advice people, who were as helpful as they could be; only to find that while the saw baseplate has the fittings for a guide, the guide is not included. Worse still, B&D do not make one to buy; but it was added that the guides of other manufacturers might fit โ at extra cost. I needed to cut fixed width lengths off 9mm ply boards in straight lines. However, without a guide the B&D saw was unfit for my simple purpose, so it went back under Amazonโs customer friendly returns policy. For my use the saw would rate one star, but I would give it four as a steer for other buyers who might not need to cut fixed widths in straight lines. It would benefit from a case, though the info made it clear that one was not included. However, it fits into a DeWalt IV Tstack box. My only other suggestion for the B&D design team is that with very little modification the saw could be made as an alternative to take the B&D 36V batteries, which would give it a much better performance.
D**K
Great piece of kit
Easy to use, highly portable
T**1
Baseplate flexes during the cut by up to 5 degrees - looks like a design flaw
Bought this saw because I have two 18V B&D screwdrivers and wanted one that would share the charger and batteries. First problem is that driver batteries are not big enough to power the saw so I had to buy a 4Ah Li Ion battery. New battery from fully charged only managed 1.8m of 18mm mdf before cutting out, but that is not the worst feature. The baseplate flexes in relation to the blade during use so the cut angle changes by up to 5 degrees and nothing will stop it as the construction is too flimsy. The cut edge is then not square and the saw moved away from the guide straight edge so was not even straight. I was not being heavy handed and have used circ saws for years. If cutting wood the blade could easily bind. On a mains saw this could be disastrous but I suspect this one will cut out. In my opinion this is a design flaw so am returning it to Amazon. Amazon were great about it, have refunded my money including the extra blade bought for this saw and were really helpful with my concerns about shipping back the Li Ion battery