| ASIN | B09W9NX79X |
| ASIN | B09W9NX79X |
| Additional Features | Alarm, Light, Stop Watch |
| Age Range Description | Adult |
| Band Color | Silver |
| Band Length | 20 Centimeters |
| Band Material Type | Plastic |
| Band Width | 1 Centimeters |
| Bands | 2 |
| Batteries | 1 LR44 batteries required. (included) |
| Best Sellers Rank | #151,611 in Fashion ( See Top 100 in Fashion ) #4,193 in Men's Wrist Watches |
| Bezel Color | Silver |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 38 Millimeters |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Case Thickness | 7 Millimeters |
| Clasp Type | Flip Clasp |
| Closure Type | deplo buckle |
| Crystal | Glass, Mineral |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (138) |
| Date First Available | 27 March 2022 |
| Department | Unisex |
| Dial Color | silver |
| Display | Digital |
| Face Style | A1000MA-7EF |
| Global Trade Identification Number | 04549526319631 |
| Included Components | Watch Box |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 73 Grams |
| Item model number | A1000MA-7EF_FBA |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer Part Number | A1000MA-7EF |
| Model Name | Casio Collection Vintage |
| Model Number | A1000MA-7EF_FBA |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 5 cm; 73 g |
| Series Number | 1000 |
| Shape | Square |
| Sport Type | Walking |
| Strap Type | Metal Bracelet |
| Style Name | A1000MA-7EF-AMZUK |
| Theme | Vintage |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 30 Meters |
| Water Resistance Level | Waterproof |
M**R
Excellent
Watch is good, came way faster than expected. But the box was damaged.
D**5
Full Stainless steel Casio
M**Y
C**N
E**R
A**N
Full metal vintage casio arayanlar için ideal bir saat. Kordonu çok rahat ve kolay bir şekilde değiştirilebiliyor. Saat 39 mm olarak gözüküyor ama çok kaba ve ağır bir saat değil. Efsane f91-w den biraz büyük diyebiliriz. İnce bilekliler ve bayanlar için şık ve her giyim tarzına uyum sağlayacağını düşünüyorum.