The Shure SLXD2/B58 handheld transmitter pairs with SLX-D digital wireless receivers to deliver professional-grade 24-bit digital audio and rock-solid RF performance. Featuring a Beta 58A supercardioid dynamic mic capsule, 44 MHz tuning bandwidth with 32 channels, and up to 8 hours of battery life, it’s engineered for flawless live vocals and instruments. Its rugged design, OLED display, and easy IR sync make it the go-to choice for mobile productions, presentations, and live performances.
| ASIN | B085DN5LZQ |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #59,037 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #648 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A supercardioid dynamic (1) zippered bag and (2) AA batteries |