| ASIN | B09CQ7Q4TV |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | For smartphones or tablets |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | 5,050 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 29 in Soundbar Speakers |
| Brand Name | Panasonic |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Television,Tablet,Smartphone |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (552) |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |
| Enclosure Material | Metal |
| Input Voltage | 230 Volts (AC) |
| Is Waterproof | False |
| Item Dimensions D x W x H | 6.8D x 76.2W x 5.8H centimetres |
| Item Type Name | Soundbar |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Panasonic |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 45 Watts |
| Model Name | SC-HTB100EBK |
| Model Number | SC-HTB100EBK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. (included) |