The DEWALT DCK2100P2 20V MAX Brushless Cordless 2-Tool Kit combines a high-torque hammer drill and a versatile impact driver powered by 5.0Ah lithium-ion batteries. Featuring FLEXVOLT Advantage technology, it delivers up to 42% more power, 20x brighter LED lighting, and advanced control settings. Compatible with all DEWALT 20V MAX and FLEXVOLT batteries, this kit includes a fast 8 Amp charger, belt hooks, and a durable kit bagโdesigned for professionals demanding power, precision, and extended runtime on every project.
| ASIN | B08J8L766B |
| ASIN | B08J8L766B |
| Amperage | 6 Amps |
| Batteries | 2 A batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 5 years |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Best Sellers Rank | #182,424 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #121 in Power Tool Combo Kits |
| Brand Name | DEWALT |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (692) |
| Date First Available | 26 November 2020 |
| Department | Unisex-Adult |
| Included Components | (1) DCD999B 20V MAX* 1/2 in. Brushless Cordless Hammer Drill/Driver with FLEXVOLTยฎ Advantageโข; (1) DCF887 20V MAX*1/4 in. XRยฎ Brushless Cordless Impact Driver; (2) DCB205 20V MAX* Lithium Ion 5.0Ah battery; (1) DCB118 8 Amp Fast Charger; (2) Belt Hooks; (1) Kit Bag |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Type Name | Combo Kits |
| Item Weight | 12 Pounds |
| Item model number | DCK2100P2 |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer Part Number | DCK2100P2 |
| Maximum Rotational Speed | 2000 RPM |
| Model Number | DCK2100P2 |
| Number of Batteries | 2 A batteries required. (included) |