The Hunter HC100FLOW is a smart 1" irrigation flow meter designed for precise water monitoring and leak detection. Compatible with multiple Hunter controllers, it delivers real-time flow data and instant alerts to optimize irrigation efficiency. Built with a durable brass body for underground installation, it withstands harsh outdoor conditions, making it ideal for homeowners and landscapers aiming to save water and reduce costs.
| ASIN | B084GSSPK7 |
| Best Sellers Rank | #52,883 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #7 in Flow Sensors |
| Brand | Hunter Industries |
| Brand Name | Hunter Industries |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 79 Reviews |
| Display Type | Analogue |
| Included Components | Irrigation Sensor |
| Item Type Name | Irrigation Sensor |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Manufacturer | Hunter Industries |
| Material | Brass |
| Material Type | Brass |
| Model | HC100FLOW |
| Part Number | HC100FLOW |
| UPC | 826719789797 741187421522 611698358269 |
A**C
Used to measure correct water usage for lawn.
I purchased the 1โ Hunter flow meter primarily to measure water usage on the lawn to determine correct water usage. I am using this meter with the HPC Hydrawise compatible face panel replacement with my old (2017) Pro-C controller. Many recommendations for watering a lawn are in gallons per square foot/week or inches per square foot/week (easily convertible to gallons). Irrigation controllers typically are time based. With this meter I can now get a good estimate of how much water is going onto the lawn and make adjustments accordingly. I installed this meter between the anti-siphon valves and the zone valves boxes. According to the installation instructions I left about 12โ straight inline on the intake and exhaust sides. The instructions also recommend to remove or bypass and drain the meter if you live in a climate where you need to winterize. To do that I installed the meter with L union PVC fittings and built a replacement piece with compressor fitting for winter blowout (see image). The meter has a solid brass body so can imagine would not do very well if full of water and frozen. One other consideration is that this meter does have some drain on water pressure. According to the charts in the installation manual I can expect about 4psi drop using the 1โ meter and 10 gallons/min draw (my maximum). With a starting pressure of 62psi that was not a problem for me. Initial tests comparing the utility water meter (in cu/foot) and this Hunter meter (gallons) show that they are fairly close. A much cheaper way to get water estimates is with a tin can and measuring stick. That works unless you have subsurface drip irrigation, but in any case not as much fun as measuring/controlling usage from your laptop/phone. So far I have been able to reduce lawn water usage in half using measurements from this meter. I was overwatering using the time based irrigation method. Using this meter and the Hydrawise app to adjust for weather and seasonal variations is working great.